WYSPY OWCZE

Next



(więcej zdjęć z Wysp Owczych poniżej)

WYSPY OWCZE
Stolica: Tórshavn
Ludność Wysp Owczych: 46 tys. mieszkańców
Powierzchnia archipelagu: 1400 km2
Ustrój polityczny: monarchia parlamentarna, terytorium zależne od Danii
Waluta: korona Wysp owczych (FRK) oraz korona duńska (DKK) - 1 korona duńska = 100 ore

Języki: farerski, duński
Główne miasta: Tórshavn, Klaksvik, Hoyvik, Argir
Obowiązek wizowy: zniesiony obowiązek posiadania wizy przez obywateli Polski

WARUNKI NATURALNE

Wyspy Owcze są pochodzenia wulkanicznego. Archipelag ma górzysty charakter – wyspy w znacznej mierze posiadają wysokie, urwiste brzegi, wznosząc się na wysokości od ok. 300 m n.p.m. do 882 m n.p.m. Tyle bowiem mierzy najwyższy szczyt archipelagu - Slættaratindur (Eysturoy). Właśnie na Wyspach Owczych znajduje się najwyższy przylądek Europy - Kunoyarnakkur (819 m n.p.m.). Typowy krajobraz to - obok bezleśnych, stromych wzniesień - to fiordy, liczne zagłębienia polodowcowe wypełnione częściowo przez jeziora, mnóstwo wodospadów i dziesiątki kilometrów wspaniałego wybrzeża klifowego. Głównym rezydentem nadmorskich urwisk są niezliczone ptasie kolonie. Ścianom klifów towarzyszą okazałe iglice skalne i izolowane bloki, sterczące wprost z morza na wysokość nawet ok. 300 m. U stóp stromych brzegów można podziwiać nadmorskie jaskinie. Niektóre z nich przybierają ogromne rozmiary. Wyróżnia je niezwykła akustyka, co wykorzystano urządzając w nich koncerty muzyki folkowej i jazzowej. Dostęp do grot możliwy jest tylko od strony morza - do jaskiń wpływa się łodziami. Uderzającą cechą krajobrazu Wysp Owczych całkowity brak naturalnych lasów. Wyspy pokrywa morze traw nadających całemu archipelagowi zieloną kolorystykę. Istotną rolę w życiu tubylców od zarania odgrywały glony i wodorosty. Używano ich od początków osadnictwa jako nawozu i opału. Jednym z miejsc obfitujących w wyrzucaną na brzeg roślinność jest południe wyspy Streymoy.

KLIMAT

Na oblicze tutejszego klimatu główny wpływ wywiera sąsiedztwo ciepłych prądów morskich: Norweskiego i Północnoatlantyckiego, będących przedłużeniem Golfsztormu. Dzięki nim, pomimo dalekiego wysunięcia na północ, jest na Wyspach stosunkowo ciepło, a temperatury są słabo zróżnicowane w ciągu w roku. Zimą osiągają one 3-4 °C. W lipcu, najcieplejszym miesiącu, rosną do ok. 12 °C. Bywają jednak dni, gdy słupek rtęci skacze powyżej 15 °C. Inną typową cechą klimatu archipelagu są wysokie opady, dochodzące do ok. 1600 mm rocznie. Wyspy Owcze uchodzą za jeden z najbardziej zadeszczonych zakątków świata, uwzględniając liczbę dni z występującymi opadami. Średnio pada tu przez 280 dni w roku. Warto dodać, że pogoda jest bardzo zmienna. W każdej chwili ołowiane chmury mogą ustąpić miejsca błękitnemu niebu i na odwrót. Nie ma też jednego typu pogody dla całego archipelagu. Lokalne różnice w tym samym czasie mogą być duże. Bezwietrznej pogodnie towarzyszą mgły, wśród których wyspiarze wyróżniają kilka odmian.

LUDNOŚĆ
Grupy etniczne: Farerpwoe ok. 93%, Duńczycy ok. 5%, Islandczycy, Grendlandczycy, Polacy.
Grupy wyznaniowe: luteranie 99%

WARTO WIEDZIEĆ PRZED WYJAZDEM


PRZEPISY WJAZDOWE

Dokumentem uprawniającym do wjazdu jest paszport. Wiza nie jest wymagana. Maksymalny okres pobytu turystycznego wynosi 3 miesiące. Przy wjeździe należy wykazać się wystarczającymi środkami finansowymi.

PRAWO JAZDY

Podczas pobytu o charakterze turystycznym honorowane jest polskie prawo jazdy. Wymagana jest zielona karta (ubezpieczenie pojazdu za granicą). W przypadku jej braku ubezpieczenie może być wykupione przy wjeździe od Tryggingarfelagid Frroyar. Zaleca się wykupienie dodatkowego ubezpieczenia pojazdu.

OPIEKA MEDYCZNA

Prawo do opieki medycznej dla obywateli UE (na podstawie Rozporządzenia Rady nr 1408/71 z 14 lipca 1971 r.) nie obejmuje Wysp Owczych – Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie ma zastosowania. Zalecane jest wykupienie stosownego ubezpieczenia osobowego, które obejmowałoby pokrycie kosztów leczenia, pobytu w szpitalu, transportu chorego do kraju itp. Zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne nie występują, nie ma obowiązku szczepień.


BEZPIECZEŃSTWO

Wyspy Owcze uchodzą za kraj bezpieczny dla turystów. Nie ma ograniczeń w podróżowaniu po ich terytorium. 


PRZEPISY CELNE

Na Wyspach Owczych obowiązują odrębne od unijnych przepisy celne. Bezcłowy wwóz towarów do osobistego użytku na Wyspy Owcze obejmuje przykładowo: 1 l alkoholu mocnego (powyżej 22%, maksymalnie 60%), 1 l mocnego wina lub 2 l wina stołowego, 50 ml perfum, 200 szt. papierosów. Alkohol mogą wwozić osoby powyżej 18 roku życia. Obowiązuje bezwzględny zakaz przywozu zwierząt. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronach internetowych urzędu podatkowego i celnego www.tollskatt.fo  Za zakupione towary o wartości przekraczającej 300 FRK można uzyskać zwrot podatku VAT informacje na stronach www.ff.fo .


PRZYDATNE LINKI
www.visit-faroeislands.dk
www.tourist.fo

Przedstawicielstwo  Wysp Owczych w Kopenhadze
Strandgade 91, 4. sal, 1401 Copenhagen K
tel: +45 32 83 37 70 

fax +45 32 83 37 75